Life & Style

Dlaczego warto posiadać operat szacunkowy domu podczas jego sprzedaży?

Posiadanie operatu szacunkowego może przyśpieszyć i ułatwić sprzedaż nieruchomości, jednak wiele osób o nim zapomina. Wykonanie operatu nie jest drogie, a pozwala na uzyskanie lepszej ceny sprzedaży, dodatkowo jest atutem dla osób zdecydowanych na kupno domu. Brak operatu może być argumentem do negocjowania ceny.

Czym jest operat szacunkowy?

Wielu sprzedających nawet nie wie o tym, że warto wykonywać operat szacunkowy przed wystawieniem domu na sprzedaż. Jest to rodzaj opinii stworzonej przez rzeczoznawcę, w której zawarta jest wycena nieruchomości. Szacunkowa kwota określona w operacie dotyczy wartości domu w dniu, w którym został on wykonany i na jego podstawie można określić, za jaką kwotę dom można sprzedać nie zawyżając ceny, jak i jej nie zaniżając. Jeśli więc potrzebna nam profesjonalna wycena nieruchomości Warszawa, jako stolica kraju posiada wielu specjalistów zajmujących się tą tematyką. Biorą oni pod uwagę wiele czynników, jak lokalną analizę rynku nieruchomości, położenie, wielkość czy wyposażenie domu.

Operat szacunkowy – dlaczego warto go wykonać przed sprzedażą?

Wykonanie operatu szacunkowego to stosunkowo niewielki koszt, a z pewnością pozwala na określenie wartości nieruchomości. Dzięki temu kupujący wie, że cena nie jest sztucznie zawyżona, a dom jest warty swojej ceny. Jest to dokument, który w pewien sposób zabezpiecza interesy obu stron. Sprzedający często ma problem z oceną realnej ceny, którą można otrzymać na rynku nieruchomości. Wystawiając dom na sprzedaż w odpowiedniej cenie zwiększa się szansa na szybką i bezproblemową sprzedaż. Przy zawyżonej cenie chętnych na kupno będzie raczej brakować lub sam proces będzie przeciągał się miesiącami.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + dziewięć =