Koncerny farmaceutyczne bombardują nas masą informacji. Coraz częściej słyszy się o suplementach diety i o tym, że są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Można w to wierzyć lub też nie, ale prawda jest taka, że rzeczywiście ludzka dieta jest zdecydowanie uboższa w witaminy oraz minerały, niż chociażby dziesięć lat temu. Coraz częściej wrzucamy do naszych ust bezwartościowe przekąski, jemy w fast foodach i w ogóle nie zastanawiamy się nad tym, jaki to ma wpływ na nasz organizm. A prawda jest taka, że przez takie funkcjonowanie organizm się wyjaławia.
Suplementy mają na celu wspomaganie funkcjonowania organizmu podczas chorób, obniżonej odporności lub w przypadku niedoborów. Wiele suplementów, jak chociażby koenzym Q10, wpływa na wiele aspektów naszego życia: poprawia jakość oraz elastyczność skóry, odmładza ją, poza tym dodaje nam energii, dzięki temu, że działa oczyszczająco, więzi toksyny i niszczy nadmiar wolnych rodników. Wspomaga również leczenie chorób związanych z układem krążenia, a także chorób neurologicznych, jak chociażby choroba Alzheimera.
Istnieją również inne suplementy, które mają na celu uzupełnienie niedoboru wielu witamin. Takie preparaty nazywają się multiwitaminowymi i są najczęściej stosowane przez sportowców, osoby cierpiące na bezsenność oraz chroniczne zmęczenie, a także przez kobiety ciężarne.
Innym rodzajem suplementów są te, które wspomagają odchudzanie. Mają na celu przyspieszenie procesów metabolitycznych lub zmniejszają przyswajanie cukrów i tłuszczy.
Suplementy są dobrym wspomagaczem w codziennym życiu, jeżeli dieta nie dostarcza nam wszystkich potrzebnych makro i mikroelementów. Należy jednak pamiętać, że suplementy mają WSPOMAGAĆ nasze działania. Nie zadziałają, jeżeli nie zmienimy trybu życia oraz sposobu odżywiania się.