Odpowiednie zabezpieczenie śrub decyduje zarówno o trwałości i skuteczności połączeń złącznych, a także o bezpieczeństwie pracy podczas wykorzystywania takich połączeń na przykład w elementach konstrukcyjnych. W jaki sposób zabezpiecza się śruby przed korozją? Co gwarantuje pełną funkcjonalność i trwałość połączenia śrubowego?
Wysokiej jakości zabezpieczeniem, gwarantującym pełne zabezpieczenie śrub przed korozją jest cynkowanie. Najczęściej do zabezpieczenia śrub wykorzystuje się dwie metody cynkowania. Najpopularniejszą z nich jest cynkowanie galwaniczne, czyli galwanizowanie elektrolityczne. Nieco droższą metodą jest cynkowanie ogniowe.
Cynkowanie galwaniczne zabezpiecza śruby antykorozyjnie powłoką cynku nałożoną w procesie elektrolizy. Koszt tej metody nie jest wysoki, zapewnia w efekcie dobrą ochronę, jednak odporność, którą uzyskuje materiał śrub w tym procesie cynkowania jest niższa niż w przypadku cynkowania ogniowego.
Cynkowanie ogniowe śrub polega na zanurzeniu śrub w cynk o płynnej postaci, rozgrzany do temperatury zależnej od procesu produkcyjnego oraz obróbki i średnicy śruby. Poprzez taką kąpiel tworzy się grubsza niż w przypadku cynkowania galwanicznego powłoka, która sprawia, że wytrzymałość antykorozyjna wynosi nawet 10 lat przy zachowaniu odpowiednich warunków, zapewniających mniejszy stopień narażenia na korozję. Warstwa ocynku wynosi około 50 um. Cynkowanie ogniowe jest droższe, jednak efekty są trwalsze.
Artykuł napisany we współpracy z producentem wkrętów – Kristal.