Polecamy

Jak przebiega sprawa rozwodowa

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak skompletować i złożyć potrzebne dokumenty?
W sporządzeniu pozwu pomoże kancelaria adwokacka. Warszawa to miasto, w którym znajdziemy wielu dobrych prawników, którzy bez stresu przeprowadzą Cię przez ten proces.

Pozew o rozwód należy złożyć w sądzie okręgowym, na obszarze którego ostatnio mieszkali razem małżonkowie. Ważne jest, by choć jedna ze stron wciąż tam mieszkała. Jeżeli już tam nie mieszkają lub nigdy nie mieszkali razem, wtedy pozew składa się do odpowiedniego sądu dla miejsca zamieszkania osoby wnoszącej. Wszelkie kwestie w tej sprawie pomoże rozstrzygnąć np. kancelaria adwokacka Warszawa lub te znajdujące się w innych miastach.

Ile rozpraw może mieć sprawa rozwodowa?

Rozwód w Warszawie i innych polskich miastach najczęściej zamyka się w dwóch lub trzech rozprawach, lecz nierzadko zdarza się, że zostanie ona zamknięta w jednej.
W pierwszym terminie sędzia zazwyczaj rozmawia ze stronami, by ustalić fakty istotne dla sprawy oraz w celu dowiedzenia się, czy od momentu złożenia pozwu wciąż podtrzymują swoje stanowisko. Jeżeli osoby zainteresowane postanowią się nie rozwodzić lub rozwieść bez orzekania winy, sprawa zostaje zamknięta.

Co dalej?

Po pierwszej rozprawie przychodzi czas na kolejną. Tym razem będą przesłuchiwani świadkowie i jeżeli wystarczy czasu, przesłuchiwane będą także strony.
Przygotuj pytania do świadków, które będą korzystne dla Ciebie. Jeśli nie jesteś pewien, czy świadek potwierdzi Twoją wersję, lepiej wstrzymaj się od zadawania tego pytania.

Następnie sąd przesłucha Ciebie i Twojego małżonka. Po zakończeniu przesłuchania strony wygłaszają mowy końcowe. Nie są one obowiązkowe, więc możesz po prostu potwierdzić to, co jest zawarte w pozwie.
Na koniec sąd ogłasza wyrok lub określa termin jego publikacji. Jeżeli się z nim nie zgodzisz, w terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku możesz złożyć pisemną apelację.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki sprzęt pomoże przygotować dania w kuchni?
Jaki sprzęt pomoże przygotować dania w kuchni?
Każdy z nas co najmniej raz dziennie odwiedza kuchnię, ponieważ w końcu wszyscy potrzebujemy zjeść jakiś posiłek i dostarczyć naszemu […]
Jakie plusy ma fotowoltaika?
Fotowoltaika to panele słoneczne, które wytwarzają energię elektryczną poprzez przekształcenie światła słonecznego w prąd stały (DC). Prąd stały jest następnie […]
Od czego zależy przyczepność opon?
Od czego zależy przyczepność opon?
Przyczepność opon do drogi to jeden z najistotniejszych czynników mający wpływ na bezpieczną jazdę samochodem. Wysoki współczynnik przyczepności opon pozwala […]
Ostatnie wpisy