Wiele osób używa pojęć psycholog i psychiatra zamiennie. To poważny błąd. Psychiatra to lekarz, który ukończył medycynę i zrobił specjalizację. Psycholog z kolei to osoba, która posiada tytuł magistra z zakresu psychologii. Dzięki zdobytej wiedzy, psycholog zna psychikę człowieka i rozumie jego zachowania. Chociaż może prowadzić terapię z pacjentami, nie jest lekarzem, więc nie wolno mu wypisywać żadnych recept i przepisywać leków. Specjalista taki, może specjalizować się w psychologii społecznej, sportowej, sądowej lub dziecięcej.
Na wizytę w poradni psychologicznej warto zdecydować się w różnych przypadkach. Najczęściej decydują się na nią osoby, które doznały traumatycznych przeżyć. Mogą dotyczyć one śmierci bliskiej osoby, utraty pracy lub też rozpadu małżeństwa. Psychologa powinny także odwiedzić osoby, które nie potrafią radzić sobie ze stresem lub lękami. Specjalista ten często pomaga również osobom cierpiącym na depresję oraz takim, które nie widzą sensu swojej dalszej egzystencji.
Pomoc psychologa powinna mieć charakter długofalowy. Nie należy oczekiwać więc spektakularnych efektów od samego początku. Pierwsza wizyta w poradni psychologicznej zazwyczaj ma charakter poznawczy i polega na zebraniu informacji o pacjencie. Dopiero na podstawie przeprowadzonego wywiadu psycholog określa swego rodzaju plan wizyt i działania. Niezrozumienie tej zasady może prowadzić do niepotrzebnych nieporozumień. Często bowiem zdarza się, że pacjent wychodząc z gabinetu po pierwszej wizycie, czuje się zniechęcony i rozczarowany. Warto także pamiętać, że skuteczność działań psychologa w dużej mierze zależy od otwartości pacjenta. Jeśli będzie ufał on swojemu terapeucie i mówił otwarcie oraz szczerze o swych problemach, efekty współpracy będą lepsze i szybsze. W przypadku, gdy psycholog będzie musiał sam wyciągać wszelkie informacje, na rezultaty będzie trzeba poczekać nieco dłużej.