Technologia

Jak działa akumulator?

Każdy wie, że akumulatory są niezbędne w samochodzie – zarówno osobowym, jak i ciężarowym. O ile większość z nas miała do czynienia z akumulatorem do auta osobowego, to już niewiele osób widziało lub wie cokolwiek o akumulatorach ciężarowych. Te dwa rodzaje akumulatorów mają tą samą funkcję – uruchamiają silnik i wpływają na prawidłowe działanie innych elementów w aucie. Różnice między nimi są jednak spore, gdyż zasilają różny rodzaj pojazdu.

Czym zatem różni się akumulator do auta ciężarowego i osobowego?

Akumulator ciężarowy jest przede wszystkim większy i pojemniejszy – wszak gabarytowo ciężarówka jest kilka razy większa, więc wymaga więcej energii do uruchomienia silnika. Jego cechą charakterystyczną jest również wzmocnienie konstrukcji przez producenta, tak aby nie ulegał on uszkodzeniom w trakcie jazdy (jest narażony na duże wibracje i drgania). Aby akumulator działał długo i skutecznie należy go odpowiednio konserwować. Nie można dopuścić do jego całkowitego rozładowania, gdyż straci on swoją pojemność i moc.

Jak dbać o akumulatory?

Co jakiś czas trzeba zamieniać miejscami akumulatory, które znajdują się w ciężarówce. Dzięki temu ulegają zużyciu w równomiernym stopniu. Kierowca musi sprawdzać również poziom napięcia na akumulatorze, które powinno mieć wartość w granicach 13 – 14,5 V. Warto wybierać porządne akumulatory Poznań to miasto, w którym jest kilka firm oferujących tylko i wyłącznie te elementy wyposażenia pojazdów. Cena akumulatorów ciężarowych jest kilkukrotnie większa niż osobowych.

 

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 5 =