Technologia

Jak działa akumulator?

Każdy wie, że akumulatory są niezbędne w samochodzie – zarówno osobowym, jak i ciężarowym. O ile większość z nas miała do czynienia z akumulatorem do auta osobowego, to już niewiele osób widziało lub wie cokolwiek o akumulatorach ciężarowych. Te dwa rodzaje akumulatorów mają tą samą funkcję – uruchamiają silnik i wpływają na prawidłowe działanie innych elementów w aucie. Różnice między nimi są jednak spore, gdyż zasilają różny rodzaj pojazdu.

Czym zatem różni się akumulator do auta ciężarowego i osobowego?

Akumulator ciężarowy jest przede wszystkim większy i pojemniejszy – wszak gabarytowo ciężarówka jest kilka razy większa, więc wymaga więcej energii do uruchomienia silnika. Jego cechą charakterystyczną jest również wzmocnienie konstrukcji przez producenta, tak aby nie ulegał on uszkodzeniom w trakcie jazdy (jest narażony na duże wibracje i drgania). Aby akumulator działał długo i skutecznie należy go odpowiednio konserwować. Nie można dopuścić do jego całkowitego rozładowania, gdyż straci on swoją pojemność i moc.

Jak dbać o akumulatory?

Co jakiś czas trzeba zamieniać miejscami akumulatory, które znajdują się w ciężarówce. Dzięki temu ulegają zużyciu w równomiernym stopniu. Kierowca musi sprawdzać również poziom napięcia na akumulatorze, które powinno mieć wartość w granicach 13 – 14,5 V. Warto wybierać porządne akumulatory Poznań to miasto, w którym jest kilka firm oferujących tylko i wyłącznie te elementy wyposażenia pojazdów. Cena akumulatorów ciężarowych jest kilkukrotnie większa niż osobowych.

 

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + 3 =